Omawiam z Pacjentem jadłospis redukcyjny. Gdy przekazuje mu szczęśliwą nowinę, że może jeść ziemniaki – patrzy na mnie z lekkim niedowierzaniem. W Jego oczach maluje się wahanie – „Czy ta dietetyczka przypadkiem nie zdurniała, przecież wszyscy mówią, że ziemniaki TUCZĄ!!”

Tak reaguje zdecydowana większość Pacjentów, którzy dowiadują się, że ziemniaki mogą pojawiać się w ich jadłospisie.

Czy faktycznie zdurniałam a może jednak nie?

Ziemniaki swoją złą sławę zawdzięczają przede wszystkim dodatkom, z którymi je podajemy. Masełko, śmietanka, tłuste sosy  – to w nich tkwi problem i wysoka kaloryczność. Nie bez znaczenia jest także sposób ich przygotowania.

Dla przykładu, jeden średniej wielkości ziemniak (75g) to zaledwie 58 kcal, ale już 75g smażonych frytek to wartość ok. 250kcal. Różnica jest znaczna.

Ziemniaki warto docenić za zawartość potasu, magnezu, żelaza, fosforu, wapnia, cynku, miedzi, manganu, błonnika oraz witamin: A, B1, B2, B3, B6, C, D, E i K, PP.

Po macoszemu traktowana skrobia jest ich istotnym składnikiem, stanowi ona dobrą pożywkę dla naszych jelit, dzięki czemu nasza flora bakteryjna w tym miejscu funkcjonuje lepiej. Poza tym ziemniaki działają odkwaszająco na nasz organizm.

Czy zatem możemy jeść ziemniaki bez ograniczeń? Oczywiście, że nie. Ziemniaki są doskonałym źródłem węglowodanów, ale nie tylko one. Poza nimi mamy do dyspozycji m.in. ryże, kasze, makarony. W tym porównaniu ziemniak przegrywa indeksem glikemicznym. Z tego powodu, szczególnie u osób, które powinny komponować swoje menu sugerując się jak najniższym IG warto, aby ziemniaki pojawiały się rzadziej.

Reasumując. UMIAR to bardzo ważne słowo, które powinno być naszym przyjacielem szczególnie gdy planujemy zrzucić kilka zbędnych kilogramów. To słowo dotyczy w zasadzie każdego produktu, z którego korzystamy, również ziemniaków.

Jeżeli Twoja porcja ziemniaków będzie podana z chudymi dodatkami – nie masz się czego obawiać – nie będą Cię „tuczyć”.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis zapraszam na stronę bloga na Facebooku i zachęcam do polubienia Fanpage’u  . W ten sposób na bieżąco będziesz dostawać informacje o kolejnych ciekawych postach! Znajdziesz mnie również na Instagramie.